BookShared
  • MEMBER AREA    
  • Pawilony

    (By Dominik Bielicki)

    Book Cover Watermark PDF Icon Read Ebook
    ×
    Size 20 MB (20,079 KB)
    Format PDF
    Downloaded 570 times
    Last checked 7 Hour ago!
    Author Dominik Bielicki
    “Book Descriptions: Tom poetycki Dominika Bielickiego „Pawilony” to zupełnie nowa w polskiej poezji próba budowania świata przedstawionego. Nowy też jest cel „przedstawiania świata”. Wyrasta wprost z niezgody na kierunek zmian w Polsce po roku 1989, ale także z tezy, że historia nie skończyła się 4 czerwca tegoż roku, kiedy to w Polsce upadł komunizm, a Fukuyama napisał swój słynny esej. Gdyby chcieć podsumować tę książkę w jednym zdaniu, można to zrobić przy pomocy stwierdzenia: nie było końca historii i wiemy to przede wszystkim dlatego, że wszyscy byliśmy dziećmi, ale już nimi nie jesteśmy.

    „Pawilony” to 43 wiersze. Większość z nich dotyczy jasno określonej sytuacji lub osoby: sprzedawca zapiekanek, kolejka na poczcie, pracownik na papierosie przed biurem, robotnicy drogowi jedzący w przerwie hot dogi, korporacyjny CEO oglądający telewizję kablową, studentka odbierająca w barze naleśniki na wynos. To nie są sytuacje, które trafiały na pierwsze strony gazet, ale dzięki nim lepiej można z dzisiejszej perspektywy rozumieć kierunki zmian, jakie wówczas zachodziły.

    Kluczowe przy tworzeniu tego typu panoramy jest uniknięcie efektu rekwizytorium, uczucia u odbiorcy, że wszedł do pokoju przeładowanego bibelotami. Te wiersze nie starają się być desygnatami, są dzianiem się zdarzeń, zastosowano w nich bowiem technikę narratywizacji. Ze względu na linearność języka ten zabieg może być wykonany naturalnie. Nawet słoik ketchupu poddaje się narratywizacji, skoro nie da się go ogarnąć jednym spojrzeniem, ale można go otworzyć, powąchać, nałożyć łyżką na talerz.

    Część wierszy z „Pawilonów” dzieje się dziś lub niedawno. Teraźniejszość – płynna, elastyczna, zmieniająca się w coraz bardziej zawrotnym tempie – jest trudno uchwytna. Skoro jednak dostaliśmy narzędzie do wspominania – bez szyderstwa, drwiny, z estymą i troską wobec przedmiotu – pojawia się też narzędzie do postrzegania teraźniejszości tak, jakby już minęła. Mówiąc paradoksalnie: skoro można wspominać przeszłość, można wspominać również teraźniejszość. Niewykluczone, że ze względu na tempo dzisiejszego świata – innego sposobu nie ma. Ważne jest, żeby nie stracić z oka tego, co najważniejsze. Techniki poetyckie, użyte w tej książce, mogą zostać użyte praktycznie i pragmatycznie, a literatura ma szansę opuścić swoją niszę.”

    Google Drive Logo DRIVE
    Book 1

    Traktat o łuskaniu fasoli

    ★★★★★

    Wiesław Myśliwski

    Book 1

    Rumowiska

    ★★★★★

    Wit Szostak

    Book 1

    The Trial

    ★★★★★

    Franz Kafka

    Book 1

    The Unbearable Lightness of Being

    ★★★★★

    Milan Kundera

    Book 1

    Miłość

    ★★★★★

    Kamila Janiak

    Book 1

    [beep] Generation

    ★★★★★

    Tomasz Bąk

    Book 1

    Kości, które nosisz w kieszeni

    ★★★★★

    Łukasz Barys

    Book 1

    Trash Story

    ★★★★★

    Mateusz Górniak

    Book 1

    Dom Oriona

    ★★★★★

    Julia Fiedorczuk

    Book 1

    Ministry of Moral Panic

    ★★★★★

    Amanda Lee Koe

    Book 1

    Oto ciało moje

    ★★★★★

    Aleksandra Pakieła

    Book 1

    Bezmatek

    ★★★★★

    Mira Marcinów

    Book 1

    Ten się śmieje, kto ma zęby

    ★★★★★

    Zyta Rudzka